Moje top 3 miasta w Holandii

wpis w: Holandia, Holandia | 32

Większość turystów wybierając się do Holandii decyduje się na zwiedzanie Amsterdamu. Właściwie to Holandia tylko z tym miastem się nam kojarzy. Może jeszcze z wiatrakami i tulipanami. Niektórzy za cel podróży biorą też Utrecht, Rotterdam i Hagę. Jednak Holandia to nie tylko te dwa regiony. Właściwie prawie każde niderlandzkie miasto jest ładne. Postanowiłam jednak pokazać Wam 3 miasta, które mnie w jakiś sposób urzekły, a nie są standardowym wyborem przyjezdnych. 

Numer 1 – Groningen

Stolica prowincji (takiego naszego województwa) Groningen – trudno mi by było to miasto ominąć w swoich rekomendacjach, bo mieszkam tutaj i widziałam już niemalże każdy zakątek. Położone „daleko na północy” z reguły jest pomijane i kompletnie nieznane. A szkoda! Groningen to bardzo sympatyczne, młode duchem miasto z typową dla Holandii architekturą. Ok, jest tu może mniej kanałów niż w Amsterdamie, ale wciąż jest to iście holenderskie miejsce. Ba, rzekłabym, że nawet bardziej holenderskie niż stolica, która jest okupowana przez turystów, a nie rdzennych mieszkańców.
Co charakteryzuje Groningen to fakt, że jest tutaj ogrom rowerów – człowiek ma wrażenie, że jest ich więcej niż ludzi ;-). Statystyki mówią same za siebie – na jednego mieszkańca Groningen przypada 2,5 roweru. Muszę przyznać, że sama idealnie wkomponowuję się w statystykę!
Dlaczego polecam zobaczyć Groningen? Bo to fajne miasto studenckie, z wieloma artystycznymi eventami i miejscami, z wyluzowanymi ludźmi, którzy uśmiechają się do siebie i mówią „cześć” w sklepie, z urokliwymi budynkami z wielkimi oknami i zamieszkanymi łodziami na kanałach. Chyba jest to również najbardziej alternatywne miejsce z listy moich top 3.

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

Numer 2 – Middelburg

Położony na południowym zachodzie Middelburg to według mnie jedno z najbardziej uroczych miasteczek Holandii. Jest to stolica prowincji Zelandia. Byłam tam tylko jeden dzień i trafiła mi się cudowna pogoda, więc z pewnością spotęgowało to pozytywne wrażenia. Miasteczko olśniło mnie swoją urodą! Nie rozumiem, dlaczego nikt go nigdy nie poleca jako atrakcji turystycznej. Wszędzie wąskie uliczki, ogromne okna, wszechobecna cegła, ciekawe kościoły, kanały, stojące w donicach drzewka oliwne… Coś pięknego! Zdecydowanie widać też wpływy belgijskie, a nawet francuskie, czego nie widać na północy kraju.
Co mnie zaskoczyło w Middelburgu to odpicowane rowery, których w moim Groningen człowiek nie uświadczy. Czyżby kradło się tu mniej rowerów? Czy po prostu mieszka tu mniej studentów i młodzieży?

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

Numer 3 – Leiden (po polsku Lejda)

Jedno z najstarszych miast niderlandzkich, miasto urodzenia Rembrandta, miejsce, gdzie tradycyjnie studiuje rodzina królewska, niestety również skupisko snobów ;-). Mieszkać raczej bym tu nie chciała, ale jeśli mowa o walorach estetycznych, to Leiden jest fantastyczne! Na dodatek można tam dojechać z Amsterdamu w przeciągu 20 minut! To kolejne miasto kanałów i średniowiecznej cegły, pełne zabytków i uroczych zakątków. No i te kwiaty!
Według mnie jedno z najpiękniejszych holenderskich miast – jednak historia robi swoje.

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

polkawholandii

Odwiedzisz jedno z moich top 3? A może już tam byłeś/aś? Jakie są Twoje typy? Podziel się w komentarzu! :)

32 Responses

 1. Olka

  Generalnie w Holandii byłam jedynie w Amsterdamie, co oczywiście nie jest zbyt oryginalnym stwierdzeniem ;) Ale Twoje propozycje wydają się być naprawdę ciekawe, a wszystkie miasta na zdjęciach robią wrażenie szalenie urokliwych :)

 2. Magdalena

  Dziękuję :) Takie właśnie są :)
  Holandia nie jest spektakularna, ale tutejsza architektura jest niezwykle czarująca. Polecam zobaczenie więcej niż Amsterdam (nie umniejszając pięknu tego miasta).

 3. Elwira

  Nie miałam jeszcze okazji zwiedzić Holandii, ale mam nadzieję, że w przyszłości taka możliwość się pojawi :) Zdjęcia są fantastyczne, bardzo zachęcają do wybrania się na wycieczkę po tych miasteczkach :)

  • Magdalena

   Dziękuję! Na pewno pogoda robi swoje, bo tu nie zawsze taka żarówa ;-)
   Fajnie, że zdjęcia zachęcają do odwiedzin!

 4. Kasia

  Ciekawe miejsca i architektura. W Holandii nigdy jeszcze nie byłam ale w przyszłości planuję się tam wybrać. Pozdrawiam, K! :)

 5. Igomama

  Nie byłam jeszcze w żadnym z tych miast, więc chętnie o nich poczytałam i pooglądałam ładne zdjęcia. A jeśli chodzi o holenderskie miasta bardzo urokliwy jest: Utrecht, Delft i Haarlem. No i pewnie jeszcze wiele by się znalazło;)

  • Magdalena

   Utrecht mnie tak nie urzekl… Delft owszem,ale mniej niż Middelburg cz Leiden. Haarlem musze zobaczyc :)
   Na pewno urokliwy tez jest Maastricht, Amersfoort… Po prostu większość niderlandzkich miast jest ładna :)

  • Magdalena

   Amsterdam jest fajny, ale czy ja wiem, czy najlepszy? Chyba nie :) Szkoda właśnie, że tylko Amsterdam jest tak znany. No ale to chyba tak już jest ze stolicami i największymi miastami :) I raz jeszcze – nie krytykuję Amsterdamu:D Po prostu dziwi mnie sprowadzanie Holandii do tego jednego miejsca. Pozdrawiam i zachęcam do przyjazdu do Holandii!

  • Magdalena

   Pozdrawiam również:) Amsterdam to standard, a przecież Holandia to nie tylko to miasto. To tak jakby ludzi wysłać do Warszawy i powiedzieć, że reszta Polski jest taka sama.

 6. Mihudee.pl

  W Holandii byłam tylko bardzo krótko i można powiedzieć „służbowo”, ale chętnie bym pozwiedzała. Bardzo mi się tam podoba! – Dee

 7. Obieżyświatka

  Bardzo lubię Holandię. Mam wrażenie, że tam spokojniej płynie życie :), ale to może tylko subiektywne odczucie. Miasta i miasteczka tak! Na pewno, ale najbardziej Nationaal Park De Hoge Veluwe :)
  Pozdrawiam zza miedzy!
  O.

  • Magdalena

   To prawda, życie płynie tu wolniej, jest wręcz czasami nudnawo :D

 8. Ewez

  Ja polecam nad morze do Monster obok Den Haag. Przepiękna plaża, można zjeść smacznie i nie ma nigdy tłumów<cudnieee. Jeśli masz rower można przejechać wzdłuż plaży z Monster do Den Haag przepiękna trasa!
  Z miast lubię Housden na kawę, mini ale piękne, zobaczcie na mapie z lotu ptaka:)), Dordregt-super całe centrum. Gorinchem- kopia Amsterdamu;), i nawet Breda. Zamki odwiedzać zwiedzać tez polecam!:)

  • Magdalena

   Breda mnie prawdę mówiąc nie zachwyciła, a do Dordrechtu dopiero się będę wybierać :)

 9. Bielecki.es

  To co mi się niesamowicie podoba na tych zdjęciach to bijący z nich spokój i niemal wszędzie pojawiające się rowery. ;)

  • Magdalena

   I chyba obiektywnie rzecz biorąc Lejda jest najpiękniejsza z tego zestawienia ;-)

 10. Patrycja

  W Holandii niestety nigdy nie byłam, ale na pewno się tam kiedyś wybiorę. Zdjęcia są świetne i już czuję, że zakochałabym się w tych miastach ! *.*

Zostaw Komentarz